plenfrdeuk

Parkiet jodełka francuska

 
Wśród wielu stosowanych wzorów ułożenia parkietu jednym z najciekawszych jest jodełka francuska. Ten oryginalnie wyglądający wzór stosowany był w przeszłości we wnętrzach rezydencji i pałaców. Obecnie stosuje się go najczęściej w dużych reprezentacyjnych pomieszczeniach, gdyż właśnie na dużych powierzchniach wzór prezentuje się najlepiej, tworząc grę świateł między sąsiadującymi rzędami.

 jodelka francuska dab

jodełka francuska dębowa

Jodełka francuska – kształt elementów 

Takiego wzoru nie można ułożyć z normalnych elementów o prostokątnym kształcie. Elementy jodełki francuskiej muszą być odpowiednio przygotowane już na etapie produkcji, dlatego na ogół są produkowane na zamówienie „na wymiar” – dopasowane do wymagań zamawiającego.
 
Elementy jodełki francuskiej mają kształt równoległoboków i mają jednakową długość. Czoła (czyli krótkie boki) elementów są przycięte pod kątem zwykle 45° albo 60° i ułożone parami tworzą wzór o kącie prostym albo 120°.
 
jodelka francuska 45

wzór jodełka francuska, czoła elementów przycięte pod kątem 45°

 

 

jodelka francuska 60

wzór jodełka francuska, czoła elementów przycięte pod kątem 60°



Jodełka francuska elementy „lewe” i „prawe”

Do ułożenia tego wzoru potrzebne są elementy „lewe” i „prawe”, będące lustrzanymi odbiciami. Elementy stykają się czołami.
 
Najczęściej elementy jodełki francuskiej posiadają pióro i wpust. Czoła lewych i prawych desek są zakończone odmiennie – tak, by po złożeniu powstało połączenie.



Jodełka francuska „na obce pióro”

 
 
Można też spotkać elementy posiadające wpusty na wszystkich czterech bokach, nieposiadające w ogóle piór (wypustów). Taki parkiet montuje się „na obce pióro”. Pióra w postaci listewek dopasowanych grubością i szerokością do wpustów dostarczane są oddzielnie. Instalator wtyka je we wpusty podczas montażu, ewentualnie docinając je do wymaganej długości.




Parkiet jodełka francuska czy węgierska?


Ciekawe, że polska nazwa tego wzoru wskazuje na związek z Francją, podczas gdy w innych językach wzór nawiązuje do Węgier:
 „Hungarian-pattern”parquet flooring
parquet „en point de Hongrie”
Parkttboden ungarischer Art
 
Można przypuszczać, że ten pałacowy wzór ułożenia parkietu pochodzi z dworu austro-węgierskiego i do Polski trafił poprzez dwór francuski.



Jodełka francuska to wyzwanie dla montażysty


Jodełka francuska jest wzorem nie tylko luksusowym, ale i stosunkowo trudnym w produkcji oraz bardzo trudnym w ułożeniu. Nieuniknione w przypadku drewna niewielkie odchyłki w kątach i wymiarach przysparzają problemów nawet doświadczonym montażystom. Zdarza się, że przemyślany projekt architektoniczny musi zostać modyfikowany w miejscu, gdzie jodełka styka się z bordiurą. Zwykle wymiary płaszczyzny ułożonej jodełki przekraczają wymiary projektowe.



Jodełka francuska – norma europejska


Jodełka, jak i inne posadzki drewniane, podlega zharmonizowanej normie europejskiej EN 14342 Podłogi drewniane. Właściwości, ocena zgodności i oznakowanie.
 
Ponadto cechy posadzki z elementów warstwowych określa norma EN 13489 Podłogi drewniane. Elementy posadzkowe wielowarstwowe a z elementów litych – EN 13226 Podłogi drewniane – Elementy posadzkowe lite z wpustami i/lub wypustami.



Jodełka francuska – jaki materiał?

Jako materiał na parkiet z wzorem jodełka francuska używa się zarówno elementów litych, jak i warstwowych. Te drugie są spotykane rzadziej.
Surowcem są z reguły lepsze i droższe gatunki drewna. W Polsce najczęściej jest to parkiet dębowy.

Pin It