plenfrdeuk

Jak odnowić parkiet? Jak odnowić deski podłogowe?

 

Nawet najtrwalsza podłoga drewniana może z czasem ulec zabrudzeniu tak silnemu, że zwykłe czyszczenie nie wystarcza. Jak odnowić drewnianą podłogę? Czy cyklinowanie to jedyny sposób odnowienia drewnianej podłogi?

Zamiast cyklinowania i ponownej impregnacji można rozważyć gruntowne czyszczenie parkietu, które jest tańsze, szybsze i znacznie mniej uciążliwe.

Choć nawet najlepiej wykonane czyszczenie prawdopodobnie nie przywróci Twojej drewnianej podłodze pełnego blasku młodości, po jego wykonaniu podłoga powinna wyglądać znacznie lepiej. Zamierzasz odnowić Twoją drewnianą podłogę domowym sposobem? Warto spróbować.

 

Kiedy wykonać gruntowne czyszczeni parkietu?

Odnawianie parkietu olejowanego – gruntowne czyszczenie

2.a. Jakimi środkami wykonać gruntowne czyszczenie parkietu?

2.b. Jak wykonać gruntowne czyszczenie olejowanego parkietu samodzielnie?

2.c. Co po gruntownym czyszczeniu olejowanego parkietu?

Odnawianie parkietu lakierowanego – gruntowne czyszczenie

3.a.  Gruntowne czyszczenie parkietu lakierowanego – jakie środki?

3.b. Samodzielne odnawianie parkietu lakierowanego – gruntowne czyszczenie

3.c. Co po gruntownym czyszczeniu lakierowanego parkietu?

 

Kiedy wykonać gruntowne czyszczenie parkietu?

Do zwykłego codziennego czyszczenia drewnianej podłogi, czy to parkietu, czy desek podłogowych, używa się szczotki albo odkurzacza. Do mycia takiej podłogi używa się zalecanych przez producenta delikatnych środków czyszczących rozcieńczonych wodą. Z czasem zanieczyszczenia podłogi mogą nie dać się usunąć zwykłymi metodami. Na powierzchni parkietu widać ciemniejsze fragmenty – szczególnie w ciągach komunikacyjnych, przy wejściu.

Większość producentów lakierów i olejów do podłóg przewiduje zabieg zwany gruntownym czyszczeniem. Gruntowne czyszczenie to usunięcie z podłogi nie tylko zabrudzeń, ale i znajdującej się na powierzchni warstwy ochronnej (środki pielęgnujące, polimery, woski itp.).

 

Odnawianie parkietu olejowanego – gruntowne czyszczenie

Parkiet olejowany może z czasem ulec silnemu zabrudzeniu, którego nie można usunąć zwykłymi środkami czyszczącymi ani innymi domowymi sposobami. W takiej sytuacji właściwym rozwiązaniem może być gruntowne czyszczenie.

Podczas gruntownego czyszczenia parkietu usuwana jest wierzchnia warstwa oleju wraz ze środkami pielęgnującymi i przylegającymi zabrudzeniami. Gruntowne czyszczenie parkietu najlepiej zlecić fachowcowi, który użyje do tego odpowiedniej maszyny – polerki (maszyna jednotarczowa) z odpowiednim materiałem ściernym (pad lekko ścierający, krążek z włókniny). Do rozpuszczenia oleju i środków pielęgnujących używa się specjalnych, silnych środków.

 

Po przetarciu polerką z padem nasączonym środkiem czyszczącym kilku metrów kwadratowych pod maszynę podkłada się ścierkę, terową pieluchę albo papierowe ręczniki, które zbierają to, co udało się rozpuścić.

 

Przy gruntownym czyszczeniu olejowanego parkietu należy uważać, by nie zachlapać ścian – dobrze jest je czymś osłonić.

Warto też odpowiednio utylizować nasączone ręczniki i pieluchy. Mokre od oleju w kontakcie z powietrzem mogą mieć tendencję do rozgrzewania się. A nawet samozapłonu.

 

Jakimi środkami wykonać gruntowne czyszczenie parkietu olejowanego?

Informację o tym powinieneś znaleźć w instrukcji pielęgnacji, którą przekazał Ci wykonawca parkietu. Jeśli jej nie masz, zajrzyj na stronę internetową producenta oleju. Prawdopodobnie znajdziesz tam informacje o sposobie renowacji i potrzebnych do tego środkach chemicznych.

Jeśli nie wiesz, jakie środki zastosować, najlepiej zleć ich znalezienie wykonawcy, który zajmie się gruntownym czyszczeniem.

 

A jeśli wykonujesz gruntowne czyszczenie parkietu samodzielnie, skontaktuj się ze sklepem sprzedającym parkiety i oleje do parkietu. Nie używaj zwykłych środków dostępnych w marketach – nie chodzi o zwykłe detergenty.

 

Jak wykonać gruntowne czyszczenie olejowanego parkietu samodzielnie?

Oczywiście, najlepszy efekt przyniesie gruntowne czyszczenie wykonane przez fachowca z użyciem maszyny. Jeśli chcesz wykonać to samodzielnie, możesz kupić w sklepie z parkietami i chemią parkieciarską odpowiedni środek do gruntownego czyszczenia oraz lekko ścierne beżowe pady (tarcze z włókniny). Do bardzo silnych zabrudzeń może się przydać pad zielony, którego właściwości ścierne są trochę silniejsze.

Jeśli nie masz padów, możesz spróbować użyć gąbki kuchennej z włókniną ścierną.

 

Nasączoną środkiem czyszczącym włókninę przesuwaj wzdłuż usłojenia drewna, dociskając z umiarkowaną siłą, by nie robić rys w drewnie. Po rozpuszczeniu oleju zbierz go wraz z zanieczyszczeniami przy pomocy ścierki, pieluchy albo papierowego ręcznika. Pamiętaj, że nasączone tkaniny i papiery mogą ulec samozapłonowi. Zastosuj więc odpowiednie środki ostrożności – po użyciu nasącz je wodą.

 

Samodzielne gruntowne czyszczenie parkietu to zajęcie naprawdę pracochłonne. 2-3 m2 na godzinę to spodziewany rezultat. 

Co po gruntownym czyszczeniu olejowanego parkietu?

Po usunięciu zanieczyszczeń wraz z pewną ilością oleju należy uzupełnić warstwę ochronną – olej lub wosk. Także w tym momencie warto zapoznać się z instrukcją dostarczoną wraz z podłogą, by zastosować właściwy środek.

Jeśli nie masz żadnych informacji dotyczących zalecanych środków do renowacji Twojego parkietu drewnianego, skonsultuj się ze specjalistycznym sklepem sprzedającym chemię do parkietów. Z reguły stosuje się specjalne oleje do uzupełniania impregnacji. Są to oleje rozcieńczone, stosunkowo łatwe w aplikacji. Wnikają w otwarte pory, pokrywają powierzchnię drewna, wpływają w fugi. W przypadku parkietów olejowoskowych zwykle nie stosuje się oleju, a uzupełnia się powłokę woskową.

Przy zastosowaniu każdego środka należy zapoznać się z instrukcją jego aplikacji. Na rynku można znaleźć wiele preparatów o różnym składzie i różnych sposobach aplikacji.

Uwaga: preparaty do parkietów lakierowanych prawdopodobnie nie będą właściwe do parkietu olejowanego.

Odnawianie parkietu lakierowanego – gruntowne czyszczenie

Gruntowne czyszczenie lakierowanego parkietu ma za zadanie usunąć zanieczyszczenia wraz z naniesionymi środkami pielęgnującymi. Ma jednak nie naruszyć powłoki lakieru.

Gruntowne czyszczenie parkietu lakierowanego – jakie środki?

Należy zapoznać się z instrukcją pielęgnacji parkietu dostarczoną podczas instalacji. Pomocna może być instrukcja na stronie producenta. Środki pielęgnacyjne są różne, do ich usuwania stosuje się różne preparaty. Nie ma jednego uniwersalnego środka.

Jeśli na parkiecie zastosowano trwałe środki pielęgnujące (na przykład powłoki akrylowe),  do ich usunięcia prawdopodobnie konieczne będą metody mechaniczne: maszyna z siatką szlifierską albo – niestety – cyklinowanie.

Samodzielne odnawianie parkietu lakierowanego – gruntowne czyszczenie

Gruntowne czyszczenie parkiet lakierowanego lepiej oddać w ręce fachowca, który dysponuje odpowiednią maszyną (polerką, maszyną jednotarczową). Jeśli zamierzasz zrobić to samodzielnie, zaopatrz się w białe pady (o najmniejszych właściwościach ściernych), które można kupić w specjalistycznych sklepach z parkietami i chemią parkieciarską. Zastosowanie materiałów intensywniej ścierających może spowodować trwałe zarysowanie powłoki lakieru. Z tego powodu użycie gąbki kuchennej nie jest wskazane, gdyż szansa pozostawienia matowych plam na powierzchni parkietu jest wysoka.

Środek czyszczący należy przygotować zgodnie z instrukcją – zwykle rozcieńcza się go wodą. Niewielką ilość przygotowanego środka czyszczącego należy nanieść na pad i, dociskając, pocierać parkiet. Ruchy należy wykonywać wzdłuż włókien drewna. Rozpuszczony środek konserwujący wraz z zabrudzeniami należy od razu wytrzeć pieluchą, ścierką albo ręcznikiem papierowym. Klepka po klepce, deska po desce. Ręczne wykonanie gruntownego czyszczenia parkietu zabiera dużo czasu.

Dobrze jest zabezpieczyć przed zachlapaniem ściany i listwy przypodłogowe.

Wykonując gruntowne czyszczenie lakierowanego parkietu, należy dbać, by ilość środka czyszczącego było możliwie mała. Należy go też możliwie szybko zbierać z powierzchni parkietu. Długotrwały kontakt z dużą ilością wody nie wpływa dobrze na drewno, może powodować jego pęcznienie i szarzenie.

Co po gruntownym czyszczeniu lakierowanego parkietu?

Powłoka lakieru zabezpiecza drewno przed zanieczyszczeniami i w pewnym stopniu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Także sama powłoka lakiernicza może ulec zabrudzeniu, uszkodzeniu, zarysowaniu, mogą tworzyć się na niej ślady od butów. Aby temu zapobiec, stosuje się środki pielęgnacyjne.

Parkiet po ułożeniu i lakierowaniu zwykle zabezpiecza się dodatkowo, stosując tak zwaną pierwszą konserwację (pielęgnację) parkietu. Na ogół stosuje się środki zwane pospolicie woskami – w rzeczywistości są to preparaty na bazie polimerów, które tworzą powłokę ochronną na lakierze, ułatwiają czyszczenie podłogi, zapobiegają powstawaniu śladów od butów, często mają też wpływ na śliskość parkietu. Tych samych środków używa się po gruntownym czyszczeniu.

Oferta środków do pierwszej konserwacji jest szeroka. Najlepiej sprawdzą się środki dyspersyjne na bazie polimerów, które można uzupełniać. W razie potrzeby można je usunąć wraz z zabrudzeniami, stosując gruntowne czyszczenie.

Uwaga: środek do parkietów olejowanych prawdopodobnie nie będzie właściwy do parkietu lakierowanego.

 

 

Jak wykonać gruntowne czyszczenie olejowanych desek merbau Maharajah Parquet?

Maharajah Parquet® to deski olejowane. Gruntowne czyszczenie to najlepszy sposób przywrócenia pierwotnego wyglądu podłogi. Informacje o gruntownym czyszczeniu olejowanych desek podłogowych znajdziesz w Instrukcji.

 

Pin It
Merbau próbki desek
deska merbau cena 323 zł/m2