plenfrdeuk

Dlaczego warto wybrać olejowaną deskę merbau?

 

Piękny egzotyczny wygląd podłogi z olejowanych desek merbau to niejedyna jej zaleta. Deski merbau są twarde i stabilne. Zapewnia to użytkownikowi komfortowe korzystanie z podłogi przez długie lata. Poznaj olejowaną deskę merbau i dokonaj wyboru materiału na podłogę do Twojego pałacu.

 

 Deska merbau olejowana – co to jest?

Deska olejowana z drewna merbau to element posadzkowy z drewna, którego powierzchnia została fabrycznie zabezpieczona olejem. Deska olejowana merbau jest gotowa do układania. Zwykle jest mocowana do podkładu na klej, niektórzy producenci dopuszczają mocowanie do podkładu na gwoździe.

Niektóre wyroby warstwowe są przeznaczone do układania bez mocowania do podłoża (podłoga pływająca).

 Rodzaje olejowanych desek merbau

Na rynku można spotkać dwa rodzaje olejowanych desek merbau: deski lite oraz deski warstwowe. Deska lita wykonana jest z jednego kawałka drewna. Deska warstwowa ma warstwę wierzchnią wykonaną ze szlachetnego drewna i jedną bądź dwie warstwy wykonane ze sklejki albo innych materiałów drewnopochodnych.

Warstwa wierzchnia (użytkowa) deski warstwowej zwykle jest wykonana z jednej lameli. W przypadku tańszych wyrobów można spotkać warstwy wykonane z wielu lamelek o niewielkich wymiarach ułożonych w dwóch albo trzech rzędach.

 Deska merbau olejowana – normy

Deski podłogowe merbau podlegają normatywnym regulacjom określonym w:

PN-EN 14342 Podłogi drewniane. Właściwości, ocena zgodności i oznakowanie

PN-EN 13226 Podłogi drewniane – Elementy posadzkowe lite z wpustami i/lub wypustami.

PN-EN 13489:2017-11 – Deski i deszczułki podłogowe -- Elementy podłogowe wielowarstwowe

Pierwsza norma określa głównie parametry dot. bezpieczeństwa wyrobu, kolejne określają między innymi wymiary, dopuszczalne odchyłki wymiarów, wilgotność oraz klasy drewna.

 Sfazowanie olejowanej deski merbau

Zdecydowana większość dostępnych na rynku olejowanych desek podłogowych merbau to deski fazowane. Sfazowanie to skośne ścięcie dwóch albo czterech krawędzi.

Deska merbau olejowana to wyrób „gotowy”, po zamocowaniu nie jest poddawana cyklinowaniu, nie wypełnia się też szczelin między deskami. Sfazowanie pomaga zamaskować szczeliny powstałe na skutek niedoskonałości montażu albo niewielkich różnic w wymiarach elementów.

 

fazowana deska merbau

 Wymiary olejowanych desek merbau

Najczęściej spotykane wymiar litych desek merbau olejowanych to 15x90x300-1200 mm. Deski warstwowe występują w wielu wymiarach od 11x100x1000 do aż 15x190x1800-2200 mm.

Oceniając wymiary olejowanej deski merbau, warto wziąć pod uwagę grubość warstwy użytkowej. Ten parametr jest kluczowy dla oceny trwałości wyrobu i możliwości renowacji podłogi.

 Zalety olejowanej deski merbau

Wygląd podłogi z desek merbau każdy oceni sam – głęboka czerwono-brązowa barwa nadaje wnętrzu luksusowego egzotycznego nastroju. Ale podłoga z drewna merbau ma też szereg praktycznych zalet.

Drewno merbau jest twarde, znacznie twardsze nawet od drewna dębowego. Dla użytkownika oznacza to znacznie mniej uszkodzeń podłogi i większą jej trwałość.

Drewno merbau jest też znacznie bardziej stabilne niż dębina. Korzyść wynikająca z tego faktu to znacznie mniejsze szczeliny między deskami.

Mniej uszkodzeń, trwałość i mniejsze szczeliny zwiększają komfort użytkowania podłogi.

 Naprawa olejowanej deski merbau

Drewno merbau, jakie widzimy na podłodze, ma intensywny, czerwono-brązowy kolor. Jednak drewno surowe jest znacznie jaśniejsze, jego kolor został pogłębiony poprzez impregnację olejem albo lakierem.

Co się stanie, gdy podłoga z drewna merbau zostanie uszkodzona mechanicznie, np. zadrapana? Oczom naszym ukaże się surowe, znacznie jaśniejsze drewno. Kontrast będzie duży, rysa będzie bardzo wyraźnie widoczna.

Miejscowa naprawa takiego uszkodzenia lakierowanej podłogi jest skazana na niepowodzenie – nie można nanieść powłoki lakieru jedynie na uszkodzony fragment deski. Deskę olejowaną można naprawić miejscowo poprzez delikatne przeszlifowanie nierówności oraz naniesienie oleju tylko na uszkodzony fragment powierzchni. Taką naprawę można z powodzeniem wykonać samemu.

 Pierwsza pielęgnacja olejowanej deski merbau

Choć deska olejowana fabrycznie reklamowana jest jako wyrób gotowy, warto rozważyć wykonanie po jej montażu tak zwanej pierwszej pielęgnacji.

Pierwsza pielęgnacja polega na naniesieniu na powierzchnię podłogi dodatkowej warstwy preparatu konserwującego. Na ogół jest to preparat wyprodukowany na bazie rozcieńczonego oleju. Taki zabieg ma na celu nie tyle poprawienie zabezpieczenia powierzchni, ile zabezpieczenie boków desek przed wilgocią. 

Boki deski to surowe drewno, nie są niczym zabezpieczone. Preparat użyty do pierwszej pielęgnacji podczas rozprowadzania wlewa się w szczeliny, dodatkowo zabezpieczając boki drewnianych elementów. Pierwsza pielęgnacja jest wskazana wszędzie tam, gdzie można spodziewać się zwiększonego działania wilgoci – na przykład w obiektach komercyjnych.

 Maharajah® Parquet – olejowana deska merbau

Deska Maharajah® Parquet Golden Tea ma wymiary 15x120x900-1500 i warstwę użytkową o grubości aż 7 mm.

Pin It
deska merbau promocja