plenfrdeuk

PARKIET, DESKI PODŁOGOWE – surowe czy gotowe?

 

Planując remont albo budując nowy dom czy mieszkanie, stajemy przed koniecznością wyboru podłogi. Jeśli wybór padnie na podłogę z drewna, mamy do dyspozycji wyroby surowe oraz tak zwane gotowe deski podłogowe czy parkiet gotowy. Jakie są wady i zalety tych dwóch rozwiązań?

 

 

  1. Surowe i gotowe deski podłogowe – co to jest?
  2. Parkiet gotowy, gotowe deski podłogowe – jakość impregnacji.
  3. Impregnacja gotowych desek podłogowych – wpływ na zdrowie.
  4. Gotowy parkiet i gotowe deski podłogowe – cena i koszt montażu.
  5. Sfazowanie – deski gotowe fazowane.
  6. Gotowy parkiet i gotowe deski podłogowe – czas montażu i uciążliwość.

 

 

 

 Surowe i gotowe deski podłogowe – co to jest?

 

Parkiet albo deski podłogowe surowe to takie, które nie zostały zaimpregnowane fabrycznie, nie są olejowane ani lakierowane. To, co kupujemy, to surowe drewno. Elementy są odpowiednio wycięte maszynowo, najczęściej mają pióro i wpust.

 

Mimo nawet najlepszego wyrobienia elementów powierzchnia drewna nie jest idealnie gładka. Po przyklejeniu parkietu (albo desek podłogowych) do podłoża konieczne jest wyrównanie i wygładzenie powierzchni. To cyklinowanie. Cyklinowanie tworzy jednolitą powierzchnię posadzki, likwidując nierówności, które wynikają z różnic w grubości desek oraz z niewielkich nierówności podłoża.

 

Elementy podłogowe z surowego drewna na ogół wymagają szpachlowania. Między kolejnymi etapami cyklinowania szczeliny między elementami wypełnia się pyłem zmieszanym ze specjalnym płynem. Dzięki szpachlowaniu nie ma szczelin między deskami.

Surowy parkiet i surowe deski podłogowe to najczęściej wyroby wykonane z litego drewna.

 

deska merbau surowa

 surowa deska podłogowa merbau

 

Parkiet gotowy i gotowe deski podłogowe to elementy posadzki drewnianej, które zostały zaimpregnowane fabrycznie. Lakierowanie albo olejowanie zostało wykonane w zakładzie producenta. Elementy po przyklejeniu do podłoża zwykle nie wymagają dodatkowych zabiegów, choć tak zwana pierwsza konserwacja poprawi trwałość drewnianej podłogi.

 

Ponieważ gotowe deski podłogowe nie są po montażu cyklinowane, ewentualne nierówności podłoża są przenoszone na powierzchnię.

Kilkumilimetrowej średnicy kamyk w podkładzie cementowym pod parkietem może spowodować, że deska będzie wystawać ponad sąsiadujące deski. Dlatego podłoże pod parkiet gotowy powinno być przygotowane bardzo starannie.

 

Parkiet gotowy i gotowe deski podłogowe to w znacznej części wyroby warstwowe. Wśród desek spotyka się deski dwuwarstwowe i trzywarstwowe.

 Parkiet gotowy, gotowe deski podłogowe – jakość impregnacji

Decydując się na gotowe deski podłogowe, mamy niewielki wpływ na rodzaj impregnacji – właściwie można wybrać jedynie między olejem a lakierem. Czasem nie mamy żadnej wiedzy o tym, jakiej jakości impregnat zastosowano.

 

Europejscy producenci gotowych parkietów zwykle opisują zastosowaną technologię, podają rodzaj użytego oleju czy lakieru. Daje to nabywcy pewien pogląd na trwałość wyrobu. W przypadku wyrobów pochodzących z Dalekiego Wschodu zwykle nie podaje się żadnych informacji o zastosowanym impregnacie.

A czego można być pewnym? Walcząc przede wszystkim ceną końcowego wyrobu, dalekowschodni producenci stosują najtańsze oleje i lakiery do podłóg.

„Najtańsze” zwykle nie oznacza wysokiej jakości.

 

Decydując się na surowe deski albo surowy parkiet, mamy wpływ na jakość użytego impregnatu. Spośród szerokiej gamy dostępnych na rynku olejów i lakierów do parkietu możemy świadomie wybierać. Możemy kierować się w stronę wyższej jakości albo niższej ceny.

 Impregnacja gotowych desek podłogowych – wpływ na zdrowie

Warto też zastanowić się nad aspektem zdrowotnym. Wyroby budowlane – a więc i drewniane podłogi – podlegają europejskim regulacjom. Europejscy producenci gotowych parkietów i desek podłogowych muszą stosować oleje i lakiery, które są zgodne z europejskimi przepisami, są więc bezpieczne dla użytkownika.

 

W przypadku desek podłogowych, które zaimpregnowano olejem czy lakierem nieznanego pochodzenia, nie mamy pewności co do ich wpływu na zdrowie. W przypadku najtańszych gotowych parkietów zastosowano najpewniej najtańsze oleje i lakiery, których składu nikt w Europie nie badał i prawdopodobnie nie zna nawet ich składu ani producenta.

Lotne związki organiczne uwalniające się przez lata użytkowania podłogi mają wpływ na zdrowie użytkowników drewnianej podłogi. Kontakt ze skórą niektórych substancji zawartych w olejach i lakierach do parkietu może powodować podrażnienia. Warto się upewnić, że parkiet jest bezpieczny.

 Gotowy parkiet i gotowe deski podłogowe – cena i koszt montażu

Cena metra kwadratowego surowej deski podłogowej jest oczywiście niższa niż cena porównywalnej gotowej deski. Niestety oszczędność taka szybko topnieje, gdy uwzględni się koszt cyklinowania, koszt zakupu impregnatu (oleju lub lakieru) oraz koszt usługi impregnacji.

 

Co jest finalnie tańsze a co droższe, deska surowa czy gotowa?

Na to pytanie można odpowiedzieć, porównując konkretne wyroby i oferty od parkieciarza-wykonawcy. Uwzględnić trzeba także jakość użytych olejów i lakierów i ich wpływ na koszt całości: tani lakier do podłóg drewnianych może kosztować poniżej 6 zł/m2, koszt najlepszych lakierów do parkietu to nawet około 40 zł/m2 (ceny z 2021 r.).

 Sfazowanie – deski gotowe fazowane

Sfazowanie zwane też fazą to skośne ścięcie krawędzi tworzące obrys każdego elementu. Sfazowanie spotyka się najczęściej w gotowych deskach podłogowych. Deski surowe i parkiet zwykle nie posiadają fazy.

deska merbau fazowana

 Gotowy parkiet i gotowe deski podłogowe – czas montażu i uciążliwość

Podkład pod surowe deski podłogowe i pod deski gotowe jest przygotowywany tak samo. W przypadku desek gotowych podkład musi być przygotowany bardzo starannie, nie ma to jednak zwykle znaczącego wpływu na czas prac ani uciążliwość dla użytkownika.

 

Podobnie klejenie zajmuje podobną ilość czasu. W przypadku desek gotowych wymagana jest duża dokładność, więc czas ten jest oczywiście trochę dłuższy.

 

Na czas montażu desek surowych wpływa w dużym stopniu cyklinowanie i impregnacja w kilku etapach – każdy etap wymaga schnięcia. Czas potrzebny na te prace można ocenić na 1-2 tygodnie. O tyle dłużej więc potrwa montaż surowego parkietu.

 

Ci, którym bardzo zależy na czasie, powinni raczej rozważyć podłogi gotowe.

 

Gdy dokonujemy remontu użytkowanego lokalu, cyklinowanie jest dość uciążliwe dla użytkownika. Hałas trochę utrudnia mieszkanie w sąsiednich pomieszczeniach. Mimo że obecnie stosuje się  cykliniarki z wyciągiem pyłu (zwane bezpyłowymi), niewielkie ilości pyłu unoszę się w powietrzu i osadzają się na ścianach.

W przypadku montażu surowego parkietu w nowym domu czy mieszkaniu nie jest to oczywiście problematyczne.

 

Pin It
Merbau próbki desek
deska merbau cena 323 zł/m2