plenfrdeuk

Dlaczego deska podłogowa skrzypi i co z tym zrobić?

 

Jeśli Twoja podłoga z desek skrzypi, zwykle można temu zaradzić.

W Internecie można znaleźć kilka porad. Między innymi położenie na podłodze dywanu. Dywan na parkiecie to w branży podłogowej stary dowcip, ale w tym przypadku z pewnością jest to metoda wygłuszenia podłogi.

 

Stosowanie oleju albo talku, by nasmarować trzeszczące miejsce, nie jest dobrym rozwiązaniem. Taka doraźna naprawa może się zemścić. Jeśli kiedyś w przyszłości deski podłogowe będą cyklinowane, by ponownie je polakierować, pozostałości oleju zostaną rozprowadzone po powierzchni drewna. Przyczepność lakieru będzie w tych miejscach słaba i lakier może się łuszczyć. Może też dość do powstania smug lub przebarwień.

 

Co więc zrobić ze skrzypiącą deską podłogową?
Zacznij od zidentyfikowania rodzaju podłogi i rodzaju uszkodzenia.

 

Skrzypiąca deska podłogowa pływająca.

Jeśli Twoja masz „podłogę pływającą”, czyli deski nie są przyklejone do podłoża, dźwięki słyszalne przy chodzeniu prawdopodobnie Cię nie dziwią. Drewniane elementy tworzą membranę a podkład, choć tłumi dźwięki, nie robi tego doskonale.

Jeśli oprócz dudnienia kroków słyszalne jest skrzypienie, mogło dojść do rozwarstwienia deski. Mogło też uszkodzić się łączenie desek – pióro i wpust albo połączenie zwane zamkiem, klikiem itp.

 

Skrzypiąca deska na legarach.

Jeśli masz deski podłogowe na legarach, prawdopodobnie drewno „zapracowało” i deska trochę się odgięła, poluzowała.

 

Skrzypiąca deska podłogowa przyklejona do podłoża.

W przypadku deski podłogowej przyklejonej do podłoża trzeszczenie może mieć następujące przyczyny:

 

  1. Najczęściej deska nie jest w pełni przyklejona do podkładu (jastrychu). Być może klej nie był właściwie nałożony, być może w wyniku pracy drewna doszło do rozerwania spoiny klejowej.
  2. Podkład (jastrych) uległ uszkodzeniu – słychać wtedy poruszające się kawałki jastrychu. 
  3. Deska uległa rozwarstwieniu albo pęknięciu. Zwykle w takim przypadku widać, że brzeg albo róg deski jest lekko podniesiony.

Wszystkie te uszkodzenia mogą być skutkiem narażenia podłogi na nadmiar wilgoci. Występują często po zalaniu drewnianej podłogi wodą. 

 

Jak naprawić skrzypiącą deskę podłogową.

 

W przypadku miejscowego odspojenia deski od podkładu a także w przypadku niewielkiego uszkodzenia podkładu sprawdzają się zastrzyki. W szczelinach między deskami wierci się niewielkie otwory, poprzez które pod deskę wprowadza się odpowiedni preparat. Najczęściej jest to preparat poliuretanowy, który w kontakcie z wilgocią pieni się i lekko pęcznieje. Taki preparat wypełnia pustą przestrzeń między deską a podkładem. Są szanse, że wniknie także w uszkodzony podkład i go wzmocni. Preparat wstrzykuje się przy pomocy dużej strzykawki z odpowiednio grubą igłą.

O taki rozprężający się preparat można pytać w sklepie z chemią parkieciarską.

 

Uszkodzenie pióra, wpustu albo rozwarstwienie deski można próbować naprawić przy pomocy kleju do drewna. Klej należy wcisnąć między uszkodzone fragmenty deski albo w szczelinę między deskami. Dobrze jest na czas wiązania kleju docisnąć naprawiane miejsce jakimś ciężarem. 

Trzeszczenia desek na legarach najlepiej pozbyć się poprzez dobicie istniejących gwoździ. Możliwe, że niektóre deski będą wymagać wbicia kilku dodatkowych gwoździ.

 

Tego typu naprawy podłogi nie są trudne. Jednak – jak przy wszystkich pracach – doświadczenie pomaga wykonać je lepiej. Najlepiej więc skorzystać z usług doświadczonego fachowca. 

Pin It
deska merbau promocja