plenfrdeuk

Jak połączyć deskę podłogową z terakotą?

 

Łącząc deskę podłogową z terakotą, należy pamiętać o szczelinie dylatacyjnej. Drewno zmienia wymiary wraz ze zmianą wilgotności, dlatego nie może przylegać bezpośrednio do kafelków. Gdy w warunkach podwyższonej wilgotności drewno zmieni wymiary, potrzebuje miejsca, by się swobodnie rozszerzyć. Gdyby nie było szczeliny dylatacyjnej, deski mogłoby „spuchnąć”, a nawet oderwać się od podłoża.

 

Czym wypełnić szczelinę dylatacyjną między deską podłogową a terakotą?

1. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wypełnienie szczeliny między deską podłogową a terakotą cienkim paskiem z korka. Korek po polakierowaniu albo pokryciu olejem ma neutralny kolor, zbliżony do koloru dębu.

deska merbau ze szczeliną dylatacyjną wypełnioną korkiem

 

2. Innym rozwiązaniem jest wypełnienie szczeliny między deskami podłogowymi a kafelkami elastyczną masą. Na rynku są dostępne masy do wypełnień w różnych kolorach, co pozwala uzyskać ciekawe efekty. Zależnie od upodobań można zastosować masę w kolorze podobnym do deski albo użyć kolorów kontrastujących z podłogą.

Wybierając masę, należy zwrócić uwagę na jej skład. Nie należy stosować mas zawierających silikon. Jeśli kiedyś deski podłogowe będą szlifowane, silikon może zakłócić ponowne lakierowanie. Najlepiej sprawdzą się preparaty akrylowe.

 

3. Zakrywanie szczeliny dylatacyjnej listwą warto zastosować jedynie, gdy poziom deski i terakota nie są na tym samym poziomie.

 

deska podłogowa ze szczeliną dylatacyjną wypełnioną korkiem

Pin It
deska merbau promocja