plenfrdeuk

Czy deski merbau nadają się na ogrzewanie podłogowe?

 

Deski z drewna merbau doskonale nadają się na posadzki z ogrzewaniem podłogowym, gdyż dzięki wysokiej gęstości są relatywnie dobrym przewodnikiem ciepła

Oczywiście okładziny ceramiczne i z kamienia są znacznie lepszymi przewodnikami ciepła, kto jednak preferuje materiały cieplejsze w dotyku, powinien rozważyć podłogi drewniane z litego merbau. 

Powszechna jest opinia, jakoby lite drewno za słabo przewodziło ciepło, dlatego lepszym materiałem na ogrzewanie podłogowe jest parkiet warstwowy. Opinia ta rozpowszechniana głównie przez producentów tychże podłóg nie jest prawdziwa.

 

deska merbau ogrzewanie podlogowe

 

Przewodność cieplna drewna merbau

Zdolność materiału do przewodzenia ciepła opisuje parametr zwany przewodnością cieplną. Im przewodność cieplna jest wyższa, tym lepiej materiał przewodzi ciepło. Parametr ten dla drewna merbau to

λ = 0,19 W/(m·K)

Przewodność cieplna parkietów warstwowych to zwykle 0,10 do 0,14 W/m·K, co wynika z ich budowy. Deski warstwowe to cienka warstwa użytkowa z drewna i warstwa/warstwy spodnie wykonane ze sklejki lub MDF, które działają jak izolator.

 

przewodność cieplna drewna merbau – wykres

przewodność cieplna drewna merbau (im większa, tym lepiej)

 

Opór cieplny desek podłogowych merbau

To, ile posadzka przewodzi ciepła, jest zależne oczywiście także od jej grubości. Grubsza okładzina zatrzymuje więcej ciepła niż okładzina cienka. Parametrem uwzględniającym zarówno przewodność cieplną materiału, jak i jego grubość, jest opór cieplny. Zgodnie z normą PN-EN 1264 opór cieplny posadzki R na ogrzewaniu podłogowym nie powinien przekraczać 0,15 m2·K/W. Opór cieplny deski merbau o grubości 15 mm to

R = 0,079 m2·K/W *)

To około połowy dopuszczanej przez normę wartości.

*) średnia gęstość drewna merbau: 815 kg/m3, za The Wood Database.

 

Parametr ten dla desek warstwowych wynosi od 0,090 do 0,130 m2·K/W. Czyli nawet o 60% więcej niż w przypadku litej deski merbau o grubości 15 mm.

 

 

opór cieplny desek merbau – wykres

opór cieplny desek podłogowych (im niższy, tym lepiej)

 

Co to oznacza dla Ciebie? Niższy opór cieplny to mniejsze straty ciepła, czyli niższe wydatki na ogrzewanie i większy komfort użytkowania drewnianej podłogi. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania domu i wyboru systemu ogrzewania.

 

Skurcz drewna merbau

Pod wpływem zmiany wilgotności drewno zmienia wymiary. Dlatego zimą, gdy deski wysychają, w drewnianej podłodze powstają szczeliny. W przypadku desek merbau szczeliny będą jednak niewielkie, gdyż drewno merbau jest bardzo stabilne – jego skurcz jest około dwóch razy mniejszy niż skurcz drewna dębowego.

 

Czy te deski merbau można zastosować na ogrzewanie podłogowe?

Tak. Deski Maharajah® Parquet Golden Tea oraz Almond można z powodzeniem zastosować na posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Prosimy zapoznać się z uwarunkowaniami opisanymi w Instrukcji instalacji.

Deski Maharajah® Parquet Coconut, Caramel i Chocolate można stosować na podłogach z ogrzewaniem podłogowym jedynie po uzyskaniu specjalnego dopuszczenia wydanego przez producenta (prosimy o kontakt).

 

 
deski merbau na ogrzewanie
 

 

Pin It
Merbau próbki desek
deska merbau cena 323 zł/m2