plenfrdeuk

Szczeliny między elementami parkietu powstają w wyniku obniżenia się wilgotności drewna, a ta zmienia się wraz ze względną wilgotnością powietrza. Albo prościej – im suchsze powietrze, tym suchszy parkiet i z czasem większe szczeliny. Taki już jest urok naturalnego drewna. Bez obaw – jeśli przesuszenie nie było ekstremalne, szczeliny znikną, gdy z czasem wilgotność parkietu powróci do właściwego poziomu.

 

Optymalna dla parkietu względna wilgotność powietrza to ok. 50%. Zimą w ogrzewanych nienawilżanych pomieszczeniach nierzadko spada ona poniżej  20%, czego wynikiem są szczeliny między elementami. Aby zapobiec ich powstawaniu, warto zastosować wydajny nawilżacz powietrza. Dobrym sposobem na nawilżanie jest też ustawienie w pomieszczeniu często podlewanych roślin.

 

Deski podłogowe Maharajah Parquet są wykonane z litego drewna merbau, które należy do wyjątkowo twardych i stabilnych.

 

Stabilność drewna określa zmianę wymiaru elementu wraz ze zmianą jego wilgotności. Drewno merbau jest około dwukrotnie stabilniejsze od drewna dębowego. Parametry skurczu są szczególnie ważne w przypadku montażu desek na ogrzewaniu podłogowym.

  Skurcz drewna - porównanie  
  skurcz styczny % skurcz promieniowy % 
 źródło  dąb merbau dąb merbau
 The Wood Database 1)  8,4  4,8 4,7 2,9
 Wood Handbook 2)  10,5 4,6 5,6 2,7

1) The Wood Database, English Oak; The Wood Database, Merbau

2) Wood Handbook, US Department of Agriculture


Co to oznacza dla Ciebie? Deska merbau tworzy nawet dwukrotnie mniejsze szczeliny. Znacznie mniejsze jest także ryzyko odkształceń deski pod wpływem wilgoci.

 

Czy między deskami podłogowymi porobią się szczeliny?

Prawdopodobnie tak. I prawdopodobnie znikną, gdy wilgotność powróci do normy.

 

 
deski podłogowe merbau Golden Tea
 
Masz więcej pytań dotyczących desek podłogowych i parkietów?
Zajrzyj tutaj.
Pin It
Merbau próbki desek
deska merbau cena 323 zł/m2