plenderuuk

Szczeliny między elementami parkietu powstają w wyniku obniżenia się wilgotności drewna, a ta zmienia się wraz ze względną wilgotnością powietrza. Albo prościej – im suchsze powietrze, tym suchszy parkiet i z czasem większe szczeliny. Taki już jest urok naturalnego drewna. Bez obaw – jeśli przesuszenie nie było ekstremalne, szczeliny znikną, gdy z czasem wilgotność parkietu powróci do właściwego poziomu.

 

Optymalna dla parkietu względna wilgotność powietrza to ok. 50%. Zimą w ogrzewanych nienawilżanych pomieszczeniach nierzadko spada ona poniżej  20%, czego wynikiem są szczeliny między elementami. Aby zapobiec ich powstawaniu, warto zastosować wydajny nawilżacz powietrza. Dobrym sposobem na nawilżanie jest też ustawienie w pomieszczeniu często podlewanych roślin.

 

Deski podłogowe Maharajah Parquet są wykonane z litego drewna merbau, które należy do wyjątkowo twardych i stabilnych.

 

Stabilność drewna określa zmianę wymiaru elementu wraz ze zmianą jego wilgotności. Drewno merbau jest około dwukrotnie stabilniejsze od drewna dębowego. Parametry skurczu są szczególnie ważne w przypadku montażu desek na ogrzewaniu podłogowym.

  Skurcz drewna - porównanie  
  skurcz styczny % skurcz promieniowy % 
 źródło  dąb merbau dąb merbau
 The Wood Database 1)  8,4  4,8 4,7 2,9
 Wood Handbook 2)  10,5 4,6 5,6 2,7

1) The Wood Database, English Oak; The Wood Database, Merbau

2) Wood Handbook, US Department of Agriculture


Co to oznacza dla Ciebie? W uproszczeniu to nawet dwukrotnie mniejsze szczeliny i dwukrotnie mniejsze ryzyko odkształceń Twojego parkietu pod wpływem wilgoci.

 

Czy między deskami podłogowymi porobią się szczeliny?

Prawdopodobnie tak. I prawdopodobnie znikną, gdy wilgotność powróci do normy.

 

 
deski podłogowe merbau Golden Tea
 
Masz więcej pytań dotyczących desek podłogowych i parkietów?
Zajrzyj tutaj.