plenfrdeuk

Jaką grubość ma deska podłogowa?

 

Grubość litej deski podłogowej to zwykle 15-22 mm. Zgodnie z normą PN-EN 13226 grubość deski musi wynosić co najmniej 14 mm.

Grubość deski podłogowej warstwowej nie jest regulowana normatywnie. Najczęściej spotyka się grubości 13-14 mm.

 

  grubość normatywna najczęściej spotykana grubość normatywna grubość warstwy użytkowej
deska lita ≥14 mm  15 mm 35% grubości
deska dwuwarstwowa - 11-14 mm ≥ 2.5 mm
deska trójwarstwowa - 14-15 mm ≥ 2.5 mm
Grubość litej deski podłogowej

W przeszłości lite deski podłogowe produkowano najczęściej w grubości 22 mm. Z powodu rosnących cen surowca i dzięki coraz lepszej i wciąż poprawiającej się technologii suszenia obecnie w Europie najczęściej produkuje się deski o grubości 15 mm.

 

Deski tej grubości z powodzeniem montuje się na klej na podkładach betonowych. Przy montażu desek na legarach zwykle stosuje się deski o większej grubości.

Również importerzy sprowadzają najczęściej wyroby tej grubości – deski egzotyczne przeznaczone na rynek europejski najczęściej mają grubość 15 mm. Odmiennie jest w przypadku desek pochodzących z Ameryki Północnej albo produkowanych dla tego rynku. W USA i Kanadzie najczęściej spotyka się deski o grubości 19 mm, co odpowiada ¾ cala. Deski o grubości 25,4 mm, co odpowiada jednemu calowi, spotykane są bardzo rzadko z powodu ich wysokiej ceny.

Warto zauważyć, że minimalna grubość desek podłogowych w Polsce i Unii Europejskiej to 14 mm. Określa to norma PN-EN 13226 "Podłogi drewniane. Elementy posadzkowe lite z wpustami i/lub wypustami". Jest to minimalna dopuszczalna grubość wyrobu przed zamontowaniem. Nawet deskę o takiej grubości można co najmniej kilkakrotnie cyklinować.Grubość warstwowej deski podłogowej

Grubość desek warstwowych nie jest uregulowana normatywnie. Norma PN-EN 13489 "Podłogi drewniane. Elementy posadzkowe wielowarstwowe" określa jedynie minimalną grubość warstwy użytkowej, która wynosi 2,5 mm. Grubość ta umożliwia z reguły jedną, maksymalnie dwie renowacje drewnianej podłogi (cyklinowania).

Najczęściej spotykane grubości to 14 i 15 mm. Wyroby najtańsze z najcieńszą warstwą użytkową mogą mieć nawet tylko 10 mm grubości. Deski droższe, z grubszą warstwą użytkową, mogą mieć nawet 16 mm grubości.

 

Grubość deski podłogowej a trwałość drewnianej podłogi

Powszechna jest opinia, że im większa grubość deski, tym większa trwałość drewnianej podłogi, gdyż można ją częściej odnawiać (cyklinować). Dla posadzek z desek przyklejonych do podłoża jednak to nie grubość całej deski ma znaczenie, a grubość warstwy użytkowej.

Dla desek warstwowych to grubość warstwy szlachetnego drewna, zaś dla desek litych to grubość drewna nad piórem i wpustem. Najtańsze wyroby mają warstwę użytkową o grubości 2,5 mm. Najlepsze – nawet trzykrotnie grubszą.

 

grubosc warstwy uzytkowej deski merbau

Inne elementy wpływające na trwałość podłogi to rodzaj drewna i zastosowana impregnacja. Nie bez znaczenia są też częstość i sposób pielęgnacji.

W przypadku podłóg drewnianych na legarach grubość deski ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników i dla trwałości podłogi. Zależy od niej wytrzymałość i sprężystość podłogi. Grubość desek i gęstość legarów określa zwykle projekt podłogi.

Desek o grubości 15 mm na ogół nie stosuje się na podłogi na legarach. Informację o dopuszczanym sposobie montażu desek można zwykle znaleźć w instrukcji instalacji oraz w deklaracji właściwości użytkowych wyrobu budowlanego.

 

Maharajah® Parquet – deski podłogowe z grubą warstwą użytkową

Deski Maharajah® Parquet mają grubość 15 mm i warstwę użytkową o grubości 7 mm. Umożliwia to – w razie potrzeby – wielokrotne odnawianie (cyklinowanie).

 

 
deska podłogowa o grubości 15 mm
 
Pin It
Merbau próbki desek
deska merbau cena 323 zł/m2