plenderuuk

Deski Maharajah Parquet Golden Tea oraz Almond doskonale nadają się na posadzki z ogrzewaniem podłogowym.

Powszechna jest opinia, jakoby lite drewno za słabo przewodziło ciepło, dlatego jedynym wyborem na ogrzewanie podłogowe jest parkiet warstwowy. Opinia ta rozpowszechniana głównie przez producentów tychże parkietów nie jest prawdziwa.

Zdolność materiału do przewodzenia ciepła opisuje parametr zwany przewodnością cieplną. Im przewodność cieplna jest wyższa, tym lepiej materiał przewodzi ciepło. Parametr ten dla drewna merbau, z którego wykonano deski Maharajah Parquet, to λ = 0,19 W/mK. Dla podłóg warstwowych zaś zwykle 0,10 do 0,14 W/mK, co wynika z ich budowy (cienka warstwa użytkowa z drewna i warstwa/warstwy spodnie wykonane ze sklejki lub MDF, które działają jak izolator).

 

przewodnosc cieplna drewna merbau

przewodność cieplna drewna merbau (im większa, tym lepiej)

 

To, ile posadzka przewodzi ciepła, jest zależne oczywiście także od jej grubości. Zgodnie z normą PN-EN 1264 opór cieplny posadzki R na ogrzewaniu podłogowym nie powinien przekraczać 0,15 m2K/W. Opór cieplny desek Maharajah Parquet o grubości 15 mm to zaledwie 0,079 m2K/W, czyli około połowy dopuszczalnej granicy. Parametr ten dla parkietów warstwowych wynosi od 0,090 do 0,130 m2K/W. Czyli nawet do ok. 60 % więcej.

 

opór cieplny desek merbau

opór cieplny desek podłogowych merbau (im niższy, tym lepiej)

 

Co to oznacza dla Ciebie? Niższy opór cieplny to mniejsze straty ciepła czyli niższe wydatki na ogrzewanie i większy komfort.

 

Deski Maharajah Parquet Coconut, Caramel i Chocolate można stosować na posadzki z ogrzewaniem podłogowym po uzyskaniu specjalnego dopuszczenia wydanego przez producenta (prosimy o kontakt).

 

Czy można zastosować te deski na ogrzewanie podłogowe?

Tak, prosimy jednak zapoznać się z ograniczeniami w Instrukcji isntalacji.